Ako vybrať termosku či termohrnček?

Inú termosku vyberajte do kancelárie a inú do hôr

Termoska už dávno nie je ťažká fľaša so skrutkovacím uzáverom. Naopak väčšina termosiek je z ľahkého materiálu, ktorý udrží teplotu nápoja dlhé hodiny. Okrem klasických termosiek na nápoje sú na trhu aj termonádoby na jedlo a termohrnčeky vhodné do auta alebo do kancelárie.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 3 min.

Typy

Termohrnček

Termohrnčeky sú vhodnejšie na použitie doma, v kancelárii alebo pri cestovaní autom. Často majú navyše ucho alebo silikónový či korkový prúžok, za ktorý môžete hrnček pohodlne chytiť bez toho, aby ste sa spálili. Hrnčeky nemajú skrutkovací mechanizmus, čo môže byť dôležité práve pre vodičov na cestách – nemusia sa k nápoju zdĺhavo dostávať.

Oproti termoske ponúkajú nižší objem (maximálne 0,5 l). Termohrnčeky sa dnes vyrábajú v mnohých tvaroch a dizajnoch.

Termohrnčeky

Termoska

V prvom rade je potrebné spomenúť, že termosky nemusia slúžiť len na uchovávanie nápojov, môžete si do nich naliať napríklad aj polievku. Klasické termosky sú vyššie nádoby z plastu, nerezu alebo titánu a ich objem je najčastejšie do 1 l.

Výhodou termosky sú jej tesniace schopnosti dané skrutkovacím uzáverom. Viečko termohrnčeka oproti tomu slúži len ako tepelná izolácia a ochrana pred vyšplechnutím.

Termosky

Termoska na jedlo

Okrem klasických termosiek na nápoje si dnes môžete zaobstarať aj špeciálnu termosku na jedlo. Nádoba je nižšia a širšia, aby ste do nej mohli vložiť napr. celý obed, ktorý si potom vezmete do práce alebo na výlet.

Termonádoby na jedlo oceníte predovšetkým pri rodinných výletoch, na čundre, ale aj v prípade, že musíte z rôznych dôvodov pravidelne jesť.

Termosky na jedlo

Káva z termosky nie je pre vás to pravé? Ako na dokonalú kávu na cestách sa dočítate v našom článku Cestovný kávovar pripraví skvelú kávu kdekoľvek.

Pred výberom

Plánované využitie

Na začiatku by ste si mali odpovedať na otázku, pri akej príležitosti budete termosku využívať:

  • Na vypitie horúceho nápoja cestou do práce vám postačí termohrnček
  • Menšia, bežná termoska poslúži skvele na kratších výletoch
  • Pre teplý obed zvoľte nižšiu a širšiu termosku na jedlo

Úplne inak samozrejme vyzerajú outdoorové termosky. Pôjde často o kovové alebo dokonca titánové modely. Dôležitejšia je ale nízka váha a odolnosť voči mechanickému poškodeniu. A samozrejme čím extrémnejšie podmienky, tým väčšie požiadavky na kvalitu spracovania. Nerez, alebo ešte lepšie titán, by mal byť prvou voľbou, pretože má najväčšiu odolnosť, je ľahký a zároveň najlepšie izoluje.

Detské termosky sú často plastové s veselými rozprávkovými motívmi. Pre deti je najlepšie, keď má termoska slamku, lepšie sa im z nej pije, bez ufúľania a navyše je to zábava. Vďaka tomu môžete ľahko kontrolovať dodržiavanie pitného režimu dieťaťa.

Termosky pre deti

Typ uzáveru

Jednou z vecí, ktorými sa jednotlivé modely líšia, je typ uzáveru. Prvou možnosťou je takzvaný zacvakací uzáver, ktorý na otvorenie stačí len stlačiť a môžete nalievať. Tento typ však môže vo väčších mrazoch zamŕzať. Lepší je preto skrutkovací uzáver, ktorý na otvorenie stačí odskrutkovať napr. o polovicu. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú oba mechanizmy v jednej termoske.

Termohrnčeky nemusia mať ani jednu z vyššie uvedených možností, namiesto toho ponúkajú vyklápací mechanizmus. Ten síce nevie udržiavať teplotu nápoja, ale je oveľa praktickejší, pokiaľ chcete priebežne odpíjať.

Izolácia a dĺžka udržania teploty

Najhoršími izolačnými vlastnosťami disponujú plastové modely, ktoré majú medzi jednotlivými vrstvami plášťa penu. Také termosky udržia nápoje teplé 4 až 6 hodín. Oveľa lepšie sú na tom nerezové nádoby s vákuom medzi vrstvami. Tie zabezpečia rovnakú teplotu dokonca po 12 až 16 hodín.

Pokiaľ vás zaujíma udržanie potravín v chlade, tie najlepšie termosky uchovajú teploty pri nápojoch až 10 hodín. Predpokladajú však, že im trochu „pomôžete“ a vopred ich schladíte v chladničke alebo v mrazničke.

Rozmery a objem

Zatiaľ čo hrnčeky sa vyrábajú v objeme do 0,5 l, termosky sú väčšie. Ich objem môže byť aj 1 l, vo výnimočných prípadoch aj viac ako 2 l. Dôležitú úlohu zohráva aj priemer otvoru na nalievanie. Širší otvor zvyšuje komfort nalievania, a pokiaľ pôjde o termosku na jedlo, bude sa z nej ľahšie aj jesť.

Materiál

Najlacnejším materiálom je plast. Z neho je vyrobená buď celá termoska, alebo len jej vrchná vrstva. Ďalším materiálom je nerezová oceľ, ktorá môže mať viac vrstiev. Vonkajšie opláštenie je možné vyrobiť zo skla alebo porcelánu, ale nájdete aj celosklenené modely s plastovým či dreveným viečkom.

Niektoré prvky môžu byť zo silikónu. Obvykle ide o viečko alebo pás po obvode, ktorý tvorí objímku. Tá jednak odvádza teplo a predovšetkým bráni tomu, aby vám nádoba vykĺzla z rúk alebo vás pálila. Samostatnú kategóriu predstavujú porcelánové termohrnčeky, ktorých súčasťou je napr. sitko na čaj. V poslednej dobe sú čím ďalej populárnejšie aj termosky a hrnčeky z ekologických materiálov (napríklad bambus), pri ktorých výrobca garantuje maximálnu spätnú odbúrateľnosť.

Najkvalitnejším materiálom na výrobu je titán. Je najľahší, najodolnejší a najlepšie izolujúci. Bohužiaľ je tiež najdrahší a horšie dostupný na slovenskom trhu.

Vlastnosti a funkcie

  • Otváranie a uzatváranie jednou rukou – pre vodičov alebo turistov s palicami je klasické otváranie nepraktické, pretože sú k nemu často potrebné obe ruky. Preto majú niektoré modely mechanizmus umožňujúci manipuláciu jednou rukou.

  • Integrovaný hrnček či miska – niektoré termosky majú šikovnú vychytávku. Aby ste sa mohli pohodlnejšie najesť alebo napiť, majú vo svojom tele integrovanú misku či hrnček. Také riešenie síce pridáva niekoľko gramov váhy, ale za ten komfort to stojí.

  • Pútko na zavesenie – nechce sa vám termosku pri každej zastávke vyťahovať z batohu? V tom prípade sa pozerajte po modeloch s pútkom. To býva najčastejšie hliníkové alebo z nerezovej ocele a je upevnené v hornej časti. Potom stačí jednoducho prevliecť niektorý popruh batohu či pricvaknúť karabínou a termoska je vždy na dosah ruky.

  • Tesnenie proti vytečeniu – niektoré termosky a hrnčeky sa nespoliehajú iba na samotný materiál termosky. Pridávajú rôzne druhy tesnení a gumové objímky v hornej skrutkovacej časti. Plast aj kov môžu svoje vlastnosti pri vysokých aj nízkych teplotách meniť, preto by ste sa mali zaujímať aj o tento doplnok.

  • Objímka proti popáleniu pri držaní – táto možnosť platí skôr pre termohrnček, pretože termoska by vďaka vákuu medzi vrstvami nemala byť vôbec horúca. Hrnček má však inú konštrukciu.

Skladovanie a balenie potravín

Kanvice

Dózy na potraviny

Obedáre

Potravinárske fólie

Zaváracie poháre

Zaváracie viečka

Misy a misky

Rady na záver

Údržba na prvom mieste

Pri údržbe sa riaďte radami výrobcu, vrátane spôsobu vymývania. Platí však, že termosky aj termohrnčeky môžete umývať ručne, a pokiaľ je to jasne uvedené v návode, tak aj v umývačke. Dôležité je, aby v nich nezostali zvyšky jedla alebo nápojov a aby vždy dobre vyschli. Tak zabránite vzniku plesní alebo nežiaduceho zápachu.

Ako termosku správne plniť

Možno ste si mysleli, že stačí nápoj do termosky naliať a máte postarané. Pokiaľ chcete však jej možnosti vyťažiť na maximum a zároveň predĺžiť jej životnosť, je dobré dodržiavať nasledujúci postup.

Ak chcete udržať nápoj horúci (napr. čaj alebo kávu), je dobré do termosky naliať horúcu vodu a niekoľko minút ju tam nechať. Plášť sa tak ohreje - vytemperuje. Až potom nalejte samotný nápoj, ktorý vydrží horúci znateľne dlhšie. Prakticky ten istý princíp platí aj pre studené nápoje. Iba temperujete chladnou vodou.